Gazeta Monneta nr 11
Drodzy Czytelnicy!
Nie jest rzeczą łatwą połączyć sztukę z nauką. Obie dziedziny mają swoją specyfikę. Utarło się również stwierdzenie, że „ja jestem humanistą i mnie nauka nie interesuje”. Niektórzy mówią, że są artystami i nie zamierzają się zajmować naukami ścisłymi. Dla innych malarstwo czy rzeźba wydają się niepotrzebnym dodatkiem.
Program IB stawia jednak na różnorodność zainteresowań uczniów. Aby zdać maturę, kandydat musi wybrać 6 różnych przedmiotów z różnorodnych grup przedmiotowych. Jest miejsce i na literaturę polską lub obcojęzyczną, i języki obce oraz nauki ścisłe, humanistyczne, a także na sztukę wizualną lub muzykę czy teatr. Uczeń IB jest niejako zobowiązany do pokazania swojej wszechstronności i mnogości zainteresowań.
Zapytacie Państwo, czy może nie jest to jednak idea utopijna? Teoretycznie, każdy człowiek ma przecież predyspozycje do innych przedmiotów.
Zastanawia mnie jedna rzecz, a może wszechstronne wykształcenie jest adekwatną odpowiedzią na zmieniający się świat?
Istnieją badania, że większość obecnych zawodów zniknie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Tylko człowiek umiejący sprostać tej tendencji, będącej wyzwaniem w zakresie mnogości kompetencji, przetrwa na zmieniającym się rynku pracy.
Gazeta Monneta pragnie w tym numerze zwrócić Państwa uwagę na tę różnorodność i wszechstronność naszych zainteresowań. Pokazujemy, jak można połączyć sztukę z nauką. Powstało mnóstwo tekstów dotyczących zarówno nauk ścisłych, jak i malarstwa oraz literatury. Nie zabraknie tutaj także tekstów o sporcie, tematyki kulinarnej, a nawet rozważań na temat ekologii.
Debiutuje na naszych łamach język niemiecki. Tym samym można w Gazecie Monneta przeczytać artykuły we wszystkich czterech językach wykładanych w naszym liceum. Na uwagę zasługują również prace plastyczne naszych najmłodszych uczniów!
W zeszłym miesiącu miałem przyjemność odwiedzić, wraz z kilkoma uczniami klasy ósmej, naszą młodszą podstawówkę. Okazało się, że uczniowie pracują tam nad własną gazetką klimatyczną i chcieli poradzić się swoich starszych kolegów, jak sprawnie przygotować i napisać artykuł.
Zachwyciła mnie zarówno dojrzałość naszych ósmoklasistów, którzy w sposób rzeczowy umieli przekazać tajniki pracy dziennikarskiej, jak i ogromne zaangażowanie i uważność ich młodszych kolegów.
Cieszę się, że Gazeta Monneta z każdym numerem poszerza grono swoich twórców!
Życzę Państwu przyjemnej i inspirującej lektury!
Aleksander Jarnicki
Redaktor Naczelny Gazety Monneta
Recommended Posts
Wybory na Przewodniczącego Szkoły
11 października 2024
Sprzątanie świata
20 kwietnia 2024