ul. Zbierska 5
00-745 Warszawa (Mokotów)
Liceum
Koordynator DP
tel.: +48 22 852 31 10
tel.: +48 798 731 464

Gazeta Monneta – #7

Drodzy Czytelnicy!

     Niedawno obchodziliśmy w Monnecie Tydzień Świadomości Zdrowia Psychicznego. To wydarzenie zajmuje istotne miejsce w kalendarium Szkoły i życiu naszej szkolnej społeczności. To czas, gdy uczniowie angażują się w różnorodne projekty: filmowe, plastyczne i literackie. W tym roku powstało m. in. bardzo ciekawe przedstawienie teatralne przygotowane pod kierunkiem Krystyny Szrajber i zaprezentowane przez szkolny „Teatr 4 piętro”. W realizacji całego projektu pomogły nasze psycholożki Renata Słowińska i Agnieszka Pączkowska, a także nauczycielka biologii Izabela Redlińska-Tuz. 

      Łącząc się mentalnie z ideą tego projektu, postanowiliśmy 7 numer Gazety Monneta zatytułować Chcemy być sobą! Pierwsze moje skojarzenie, które zainspirowało temat przewodni numeru, to piosenka zespołu „Perfect”. która wówczas była wyrazem buntu przeciwko peerelowskiej rzeczywistości lat 80tych. 

      Zastanawia mnie jednak, co współcześnie budzi bunt w młodych ludziach? Co jest dla nich przeszkodą na drodze do odczuwania szczęścia? Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń: pokazują ogromny wzrost zaburzeń depresyjnych i lękowych wśród młodych ludzi. Ten numer  Gazety to pewien wyraz uważności na współczesne zmagania młodzieży.  Chcemy spróbować pokazać inną perspektywę, że świat to nie tylko smutek, wojna i brak nadziei na przyszłość, że od czasu do czasu można zyskać jaśniejszą perspektywę, stawiając na te aspekty życia, które nas budują i wspierają. Lektura Gazety Monneta może być takim momentem wytchnienia, aby zanurzyć się na chwilę w literaturze i poezji, poznać sylwetki ciekawych i inspirujących ludzi. I – oczywiście – powspominać dobre chwile spędzone razem na szkolnych wycieczkach oraz zainspirować się opisem miejsc wartych odwiedzenia.

    Przede wszystkim jednak chcieliśmy dać na łamach naszego pisma przestrzeń, którą uczniowie mogliby wykorzystać do opowiedzenia o sobie. 

       Wsłuchajmy się zatem w głosy naszych uczniów! Zapraszam do inspirującej lektury najnowszego numeru. 

Aleksander Jarnicki – Redaktor Naczelny Gazety Monneta
Share