ul. Zbierska 5
00-745 Warszawa (Mokotów)
Liceum
Koordynator DP
tel.: +48 22 852 31 10
tel.: +48 798 731 464

9. wydanie Gazety Monneta

Drodzy Czytelnicy,

W jaki sposób docierają do nas informacje we współczesnym świecie? Kiedyś standardem była poranna gazeta przy śniadaniu, w tle pobrzmiewające radio. Wieczorem, o 19.00 dzieci zwykle oglądały dobranockę, później jakieś wiadomości i film w telewizji. Dzisiaj ze zdziwieniem słucham, jak któryś z uczniów opisując, jak spędza wolny czas opowiada, że nie ogląda filmów, bo nie ma telewizora. Ma za to telefon, który stał się dla niego ulubionym centrum rozrywki. 

Przeczytałem niedawno ciekawy artykuł o tym, jak nowojorczycy słuchają muzyki. Odgradzają się od szumu miasta pochłaniając muzykę na swoich smartfonach. Nie słychać już zgiełku, rozmów innych przechodniów, dudniącego metra. W uszach hip hop, jazz, a może ciekawy podcast na jednej z platform streamingowych. 

Polskie miasta wyglądają teraz podobnie jak Nowy Jork. Czy zauważyli Państwo, jak cicho jest w warszawskich autobusach? Nikt nie rozmawia. Warto poobserwować ludzi jadących do pracy lub szkoły zanurzonych w dźwięki ulubionej muzyki. Czasami widać też kogoś pochłaniającego ciekawą książkę, coraz częściej na elektronicznym czytniku lub ekranie telefonu. 

To, w jaki sposób dzisiejsza młodzież odbiera nowe media, jest wiodącym tematem najnowszego numeru Gazety Monneta. Napłynęło też dużo artykułów dotyczących sztuki. Cieszy powiększona sekcja hiszpańskojęzyczna i pierwszy artykuł po francusku! Coraz więcej artykułów powstaje też dzięki nauczycielom, uczącym we wszystkich naszych placówkach. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania obecnego numeru.

Na koniec krótka obserwacja. Wracając do domu, jak zwykle ze słuchawkami w uszach, wszedłem do parku. I tak jakoś głupio mi się nagle zrobiło. Wyłączyłem muzykę i posłuchałem otaczających mnie dźwięków. Ciche rozmowy przechodniów, wiosenny śpiew ptaków i szum liści wprawiły mnie w bardzo dobry nastrój. Takich wrażeń życzę Państwu w trakcie nadchodzących wakacji. 

Aleksander Jarnicki
Redaktor Naczelny Gazety Monneta
Share