ul. Zbierska 5
00-745 Warszawa (Mokotów)
Liceum
Koordynator DP
tel.: +48 22 852 31 10
tel.: +48 798 731 464

Zwycięstwo w Turnieju Debat Historycznych

W sobotę 6 kwietnia 2019 r. po raz drugi udało nam się wygrać Turniej Debat Historycznych, zorganizowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Fundacją Polska Debatuje.

Gratulacje należą się całej drużynie: Paulinie Bogusz, Wiktorii Jędrzejewskiej, Szymonowi Podporze i Konradowi Trawińskiemu, który przygotowywał argumenty historyczne dla drużyny. Paulina Bogusz po raz drugi dostała puchar dla najlepszej mówczyni, wyróżniona także została Wiktoria Jędrzejewska. Szymon, który zastąpił maturzystę Huberta Tomeckiego, miał bardzo udany debiut jako uczestnik debat historycznych.

Tematy debat podczas turnieju były następujące: 1. Ta izba popiera decyzję Józefa Piłsudskiego z 1904r. o walce z carską Rosją metodami siłowymi; 2. Ta izba żałuje, że Polki bardziej skupiały się na walce o niepodległość niż o swoje prawa, 3. Ta izba uważa, że urzeczywistnienie koncepcji federacyjnej przyniosłoby II Rzeczpospolitej więcej korzyści niż realizacja koncepcji inkorporacyjnej. W wielkim finale drużyna MIS wylosowała opozycję tezy: Ta izba uważa, że 7 listopada 1918r. jest lepszą datą świętowania odzyskania niepodległości niż 11 listopada 1918r.

Turniej wiosenny, podobnie jak ten grudniowy, był zorganizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podziękowania dla nauczycielki historii – Katarzyny Asłanowicz.

Share