ul. Stępińska 13 (PYP)
ul. Belwederska 6a (MYP)
Szkoła podstawowa PYP
Szkoła podstawowa MYP
tel. PYP +48 22 841 29 91
tel. MYP +48 22 852 31 10

Sto niespodzianek dla Niepodległej

JAKI JEST CEL?

Celem akcji jest nakłonienie jak największej liczby osób z naszej społeczności szkolnej do aktywnego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasz kraj jest piękny i fascynujący. Ma wspaniałą, bogatą tradycję. Żyło w nim i nadal żyje wielu wspaniałych ludzi – autorytetów światowej sławy i tych znanych tylko lokalnie bohaterów dnia codziennego.

Uczcijmy setne urodziny niepodległej Polski, robiąc coś dla Jej dobra… Robiąc coś dla naszego dobra lub dla naszej przyjemności. W końcu Polska to my!

NA CZYM TO POLEGA?

Pomyśl, co dobrego możesz zrobić dla Polski i zwyczajnie ZRÓB TO! Udokumentuj swoje działanie, najlepiej przesyłając zdjęcie wraz z krótkim opisem na adres e-mail: sp2015b@monnet.pl

Jeśli nie masz pomysłu na działanie, zerknij na listę przygotowaną przez czwartoklasistów wraz z panią Jolantą Borodzik. Zainspiruj się i do dzieła!

Przykłady wszystkich niespodzianek dla Rzeczpospolitej zostaną wydrukowane i wywieszone na dużej tablicy w hallu w budynku naszej szkoły podstawowej przy ul. Stępińskiej.

Relacja z wydarzenia pojawi się także na szkolnym Facebooku. Jeśli więc nie chcesz, aby zdjęcie Twojej twarzy pojawiło się w sieci lub zostało wywieszone na szkolnej tablicy, sfotografuj siebie w taki sposób, aby buzia nie była widoczna.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?

Udział może wziąć każdy: uczeń, rodzic, nauczyciel, dyrektor, babcia, dziadek, sąsiad, taksówkarz, sklepikarz, kioskarka, przyjaciel.

Sam weź udział w naszej akcji i namów, kogo się da.

Nie musisz być Polakiem. Nie musisz czuć się Polakiem. Jeśli pochodzisz z innego kraju, tym bardziej będzie nam miło, że chcesz obchodzić urodziny Polski.

DO KIEDY?

Zdjęcia wraz z opisami prześlij jak najszybciej. Czekamy na nie tylko do środy 7 listopada. Wszystko musi być gotowe na 11 listopada.

Spiesz się! Nie czekaj! Działaj! Czasu mamy niewiele!

Świętuj z nami setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę!

 

LISTA PRZYKŁADOWYCH NIESPODZIANEK DLA NIEPODLEGŁEJ:

 1. Wybierz się do wybranego muzeum w Warszawie lub w innym mieście w Polsce. Daj się ponieść magii historii i sztuki.
 2. Odwiedź dom Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zajrzyj we wszystkie kąty. Dowiedź się tam, czy rzeczywiście zasługuje on na miano wielkiego wodza.
 3. Przestań zajadać słodycze. Prawie 1/3 dzieci w Polsce ma otyłość. Chcemy, aby Polacy byli szczupli i zdrowi. Wyznacz sobie okres, w którym nie będziesz jadł słodyczy.
 4. Przestań popijać alkohol przy każdej okazji. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że Polacy są drugim w Europie narodem, spożywającym najwięcej alkoholu. Naprawdę da się świętować różne wydarzenia, nie podnosząc kieliszka. Jeśli jesteś jeszcze mały, nie udawaj dorosłego, popijając szampana dla dzieci. Poczęstuj kumpli czymś innym.
 5. Wybierz się na wycieczkę (pieszą, rowerową, autokarową) w wybrane miejsce w Polsce. Uciesz się pięknem tego miejsca.
 6. Zamień samochód na rower lub po prostu wybierz się na spacer tam, gdzie dotąd jeździłeś lub byłeś wożony samochodem. Poczuj jak krew szybciej krąży Ci w żyłach, podczas wysiłku fizycznego.
 7. Odwiedź starego przyjaciela. Może dawno się nie widzieliście, może on potrzebuje Ciebie właśnie teraz. Szczęśliwa Polska, to szczęśliwi ludzie w niej żyjący!
 8. Nakarm głodnego psa. Wesprzyj działalność jakiegoś schroniska. Polska to nie tylko ludzie, lecz także przyroda.
 9. Zasadź drzewo, krzew lub kwiat. Wiele roślin ma działanie dobroczynne dla naszego zdrowia. Możesz zrobić to nawet we własnym domu. Niech jakiś kwiat na stałe stanie się częścią Twojej przestrzeni.
 10. Pomyśl o osobach starszych żyjących w Twojej okolicy. Zastanów się, co możesz dla nich zrobić i po prostu to zrób. Czasem drobiazg potrafi odmienić czyjeś życie.
 11. Odwiedź wybrane miejsce pamięci w Warszawie lub innym miejscu Polski.
 12. Przespaceruj się nad Wisłą lub nad inną rzeką w Polsce. Może załapiesz się na piękny zachód słońca.
 13. Zadbaj o czystość Polski. Nie śmieć! Zwróć uwagę temu, kto śmieci. Posprzątaj leżące śmieci.

 Na realizację tych i innych pomysłów czekamy pod adresem mailowym: sp2015b@monnet.pl

Share

Recommended Posts