ul. Stępińska 13 (PYP)
ul. Belwederska 6a (MYP)
Szkoła podstawowa PYP
Szkoła podstawowa MYP
tel. PYP +48 22 841 29 91
tel. MYP +48 22 852 31 10

Festiwal Relaksu

W klasach 0-4 odbył się niedawno Festiwal Relaksu. W każdej grupie uczniowie i nauczyciele zastanawiali się co ich najbardziej relaksuje, szukali różnych form odpoczynku, próbowali nowych rzeczy. Oto krótki opis naszych działań:

Klasa 0

W ramach Festiwalu Relaksu klasa 0 codziennie praktykowała różne formy ćwiczeń relaksacyjnych. Uznaliśmy, że formą relaksu mogą być prace ogrodnicze. Postanowiliśmy posadzić cebulki tulipanów i żonkili. Rozmawialiśmy o tym, kiedy i dlaczego pojawia się złość w relacji, jak sobie z nią radzić. Stworzyliśmy kącik, gdzie możemy rozładować swą złość.

Klasa 1a i Klasa 1b

W ramach festiwalu relaksu klasy pierwsze miały okazję poznać różne techniki relaksacji, m.in. metodę Jacobsona i Schultza. Dodatkowo słuchaliśmy relaksacyjnej muzyki i mieliśmy zajęcia z arteterapii, podczas której wykonaliśmy dwie jesienne mandale i bajkotrapię.

Klasa 2a

W ramach festiwalu relaksu w klasie 2a dyskutowaliśmy na temat naszych ulubionych form odpoczynku, dzięki czemu dowiedzieliśmy się o sobie dużo ciekawych rzeczy. Przeczytaliśmy opowiadanie pt. “Odpoczynek”, z którego dowiedzieliśmy się, że każdy z nas jest inny i wypoczywa w inny sposób. Słuchaliśmy relaksującej muzyki, wykonywaliśmy prace plastyczne, słuchaliśmy bajek relaksujących, wybraliśmy się też na krótki spacer niedaleko szkoły.

Klasa 2b

W ramach Festiwalu Relaksu klasa 2b rozmawiała o ulubionych formach wypoczynku. Słuchaliśmy relaksującej muzyki oraz opowiadań. Uczyliśmy się, jak prawidłowo oddychać Wykonywaliśmy masaże oraz czytaliśmy ulubione książki.

Klasa 3a

Podczas Festiwalu Relaksu klasa 3a utworzyła mapę myśli dotyczącą relaksu. Rozmawialiśmy o tym, co sprawia, że czujemy się zrelaksowani. Stworzyliśmy rysunki sytuacji, które wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Dowiedzieliśmy się czym jest medytacja oraz spróbowaliśmy zrelaksować się w ciszy przy muzyce relaksacyjnej. Ostatniego dnia kolorowaliśmy mandale.

Klasa 3b

Podczas Festiwalu Relaksu rozmawialiśmy o ulubionych formach odpoczynku. Stworzyliśmy zielone obrazy, przy których oczy mogą odpocząć. Zorganizowaliśmy ciche czytanie oraz zjedliśmy wspólne śniadanie przy relaksującej muzyce.Wybraliśmy się także na spacer.

Klasa 4a

Tydzień rozpoczęliśmy od stworzenia klasowej mapy myśli związanej z tym, co nas relaksuje. W ciągu kolejnych dni trenowaliśmy swoją uważność na różne sposoby: uważny oddech z zamkniętymi oczami przez minutę, wymyślanie słów z danej kategorii na kolejne litery alfabetu czy uważne jedzenie drugiego śniadania. Wzięliśmy także udział w wyzwaniu: “Rozpocznij swój dzień uważnie” skupiając się na przykład na: rozciąganiu i poruszaniu palcami dłoni i stóp tuż po przebudzeniu, na zapachu mydła podczas porannej toalety, smaku porannego śniadania oraz obserwowaniu otoczenia w trakcie drogi do szkoły. Mieliśmy także dużo okazji do wyrażania ekspresji twórczej: rysowaliśmy, malowaliśmy farbami i tworzyliśmy kolaż. Podczas zajęć często pobrzmiewała muzyka relaksacyjna. Na zakończenie tygodnia, na zajęciach informatycznych kolorowaliśmy mandalę online. Poznaliśmy wiele technik, które możemy wykorzystywać w przyszłości.


O tym, jak bardzo ważny temat poruszyliśmy można przeczytać na blogu mamy naszego ucznia: https://coachella.pl/jak-dbac-o-zdrowie-psychiczne/

Po zapoznaniu się z tekstem pani Katarzyny Kozak-Piskorskiej zachęcamy do rozmów z dziećmi na temat uważności i relaksacji w domu.

The section is intended for logged in users only!
Share

Recommended Posts