Moc słowa w sercu Londynu
2026-03-23 2026-03-23 0:18Moc słowa w sercu Londynu
Emilia Szafrańska
Uczniowie klas 6. odkrywają, że język naprawdę otwiera świat.
W dniach 9 – 12 marca uczniowie klas szóstych wyruszyli na długo wyczekiwaną wycieczkę do jednego z najbardziej fascynujących miast Europy – Londynu. Cztery dni w stolicy Wielkiej Brytanii okazały się nie tylko niezwykłą przygodą turystyczną, ale także wyjątkową lekcją samodzielności i dowodem na to, jak ogromną moc ma słowo, a szczególnie to wypowiedziane w języku obcym.
Już pierwszego dnia uczniowie rozpoczęli intensywne zwiedzanie od wizyty w Natural History Museum oraz Science Museum, gdzie mogli odkrywać tajemnice przyrody i nauki w formie gry bingo. Jednym z ciekawych momentów tego dnia był seans 3D w kinie IMAX, który zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Wieczorem grupa udała się na kolację do Market Halls Cargo Canary, a dotarliśmy tam promem kursującym bezpośrednio z naszego hostelu A&O malowniczo położonego bezpośrednio nad Tamizą. Już pierwszego dnia uczniowie mogli poczuć atmosferę wielkiego miasta i rozpocząć swoją londyńską przygodę.
Drugi dzień rozpoczął się spacerem po samym sercu Londynu. Szóstoklasiści zobaczyli jedne z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wielkiej Brytanii: Parlament, Big Ben, Westminster Abbey oraz słynną siedzibę premiera przy Downing Street 10. Nie zabrakło również rejsu po Tamizie, który pozwolił spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy. Po intensywnym przedpołudniu przyszedł czas na bardziej rozrywkową część dnia. Uczniowie odwiedzili sklepy LEGO oraz M&M’s, a także nowoczesną przestrzeń multimedialną Outernet (jedną z nowszych atrakcji Londynu). Wracając do hostelu, grupa zobaczyła jeszcze Chinatown oraz tętniące życiem Piccadilly Circus.
Trzeci dzień okazał się równie pełen wrażeń. Po śniadaniu uczniowie udali się pod Buckingham Palace, aby zobaczyć słynną zmianę warty. Tego dnia spotkało ich jednak coś szczególnie wyjątkowego. Obok zgromadzonych turystów przyjechała limuzyna z królem Karolem III, który pomachał do zgromadzonych fanów. Był to moment, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki. Następnie grupa spacerowała po St James’s Park, gdzie wiosna była już wyraźnie widoczna. Park zdobiły pięknie kwitnące drzewa wiśni i rozkwitające w słońcu żonkile i tulipany. Kolejnym punktem programu była Oxford Street, gdzie uczniowie mogli zrobić drobne zakupy w sklepach niedostępne w Polsce. Po południu odwiedzili National Gallery, punkt widokowy The Lookout, a także Leadenhall Market (miejsce znane fanom Harry’ego Pottera jako filmowa ulica Pokątna).
Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się wizytą przy Tower Bridge, jednym z najbardziej charakterystycznych mostów Londynu. Po ostatnim wspólnym obiedzie i zdjęciu przyszedł czas na powrót do Polski, z głowami pełnymi wspomnień i nowych doświadczeń.
Jednak ta wycieczka była czymś więcej niż tylko zwiedzaniem. Na prośbę szkoły przewodnik prowadził zwiedzanie w języku angielskim, dzięki czemu uczniowie mogli poznawać historię i kulturę Anglii w jej narodowym języku. Co więcej, podczas całego pobytu uczniowie byli zachęcani do samodzielnego komunikowania się po angielsku. Kupowali pamiątki, pytali o drogę czy szczegóły organizacyjne, prosili w hotelu o pomoc przy obsłudze maszyny do robienia pancakes, dodatkowe sztućce czy ponowne aktywowanie kart do pokoi, które czasem się rozładowywały. Ci bardziej odważni podejmowali rozmowy z pracownikami restauracji, a nawet z mieszkańcami Londynu spotkanymi w autobusie czy metrze.
Szczególnie inspirującym momentem był ostatni dzień wyjazdu, kiedy chętni uczniowie podjęli dodatkowe wyzwanie i komunikowali się wyłącznie po angielsku również między sobą, z nauczycielami i przewodnikiem.
Ta niezwykła podróż pokazała wszystkim uczestnikom coś bardzo ważnego – język to nie tylko szkolny przedmiot. To narzędzie, które pozwala poznawać świat, budować relacje i radzić sobie w nowych sytuacjach.
Wyjazd uczniów klas szóstych do Londynu był więc nie tylko fascynującą przygodą, ale również najlepszym dowodem na to, że słowa mają moc. Szczególnie te, które potrafimy odważnie wypowiedzieć w obcym języku.









