ul. Zbierska 5
00-745 Warszawa (Mokotów)
Liceum
Koordynator DP
tel.: +48 22 852 31 10
tel.: +48 798 731 464

Spotkanie bardzo cool(turalne)

4 grudnia odbyło się spotkanie z reżyserką Małgorzatą Bramą.

Wczoraj obejrzeliśmy dokumentalny film pt. „Kazimierz Leski”, a następnie odbyło się spotkanie bardzo cool(turalne) z Małgorzatą Bramą, jego reżyserką. Spotkanie – jak zwykle świetnie – poprowadził Bartek Sanowski, uczeń klasy 1 A pre-DP.

Bohater filmu był niezwykle skutecznym agentem wywiadu i kontrwywiadu wojskowego w okresie okupacji niemieckiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego. Jego działalność wywiadowcza przyczyniła się znacząco do zwycięstwa aliantów. Był niezwykłym, bohaterskim, pełnym fantazji człowiekiem. Między innymi działał w przebraniu niemieckiego generała. Brał udział w rozmaitych sztabowych naradach wroga. Historia jego życia zasługuje na poematy, pełnometrażowe, fabularne ekranizacje i wieczną pamięć oraz wdzięczność, przynajmniej Polaków. Tymczasem – kto o nim słyszał? Po wojnie spędził 12 lat w więzieniu, gdzie był bestialsko torturowany. Dzięki staraniom rodziny – zwolniony z więzienia. Potem niektórzy powątpiewali – może nie bohater, tylko zdrajca? (…)

Małgorzata Brama podczas spotkania mówiła o tej polskiej specyfice obrzucania błotem bohaterów lub – w najlepszym razie – powątpiewania w ich czyny. Film nakręciła na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich. Jest to kolejny jej dokument, upamiętniający bohaterów drugiej wojny światowej, wskazanych przez powstańców. Dwa następne powstają… Oby powstało ich jak najwięcej! Wielu wyjątkowych ludzi czeka na odkrycie i upamiętnienie! Więcej

Hanna Buśkiewicz-Piskorska

Galeria zdjęć:

Share