ul. Zbierska 5
00-745 Warszawa (Mokotów)
Liceum
Koordynator DP
tel.: +48 22 852 31 10
tel.: +48 798 731 464

Lata 20. i 30. XX wieku w USA

Ameryka lat 20. przeżywała okres bujnego rozwoju gospodarczego. Powstanie pierwszych linii produkcyjnych, np. w fabryce samochodów osobowych Henry’ego Forda, przyśpieszyło industrializację oraz spowodowało, iż coraz więcej Amerykanów stać było na zakup różnych dóbr.  Mieszkania zapełniały się odbiornikami radiowymi oraz lodówkami, a jak mawiał prezydent Hoover: ”Każdy Amerykanin powinien mieć kurczaka w garnku i samochód na podjeździe”.

Mimo rozwoju gospodarczego w USA zaczęła rozwijać się przestępczość zorganizowana. Al Capone był jednym z najsłynniejszych mafiosów tych czasów. Wzrost przestępczości był konsekwencją wprowadzonej w 1919 roku prohibicji, czyli zakazu sprzedawania alkoholu.

W październiku1929 roku krach na nowojorskiej giełdzie zapoczątkował Wielki Kryzys na całym świecie. Należy dodać, że Ameryka nadal pozostała jednym z najbogatszych krajów świata, a dzięki robotom publicznym, zainicjowanym przez prezydenta Roosevelta, Amerykanie odzyskali nadzieję.

Lata 20. i 30. to również rozwój kina i muzyki. Narodziły się wielkie gwiazdy Hollywood, a w radiostacjach śpiewnie pobrzmiewał jazz. Zapraszamy na prezentację o tych ciekawych czasach, przygotowaną przez klasę 8.

Share

Recommended Posts