ul. Zbierska 5
00-745 Warszawa (Mokotów)
Liceum
Koordynator DP
tel.: +48 22 852 31 10
tel.: +48 798 731 464

“Języki Sztuki” – środa

Trzeci dzień festiwalu „Języki Sztuki” wypełnią:  poezja chińska z przełomu wieku XI i XII, XIX-wieczna pieśń oparta na motywach ludowych, liryczny wiersz amerykańskiej poetki oraz jedno z arcydzieł XX- wiecznej poezji polskiej.

Sara Siniecka, uczennica klasy 2 pre DP, tak pisze o swojej pracy: „Szacuje się, że wiersz napisany przez Li Zhiyi pochodzi z okresu między 1035 a 1117 rokiem naszej ery. Trafiłam na ten wiersz pewnego wieczora kiedy z ciekawości chciałam poszukać informacji na temat tradycyjnej chińskiej poezji. Ten wiersz przykuł moją uwagę głównie dlatego, że od razu w głowie pojawił mi się obraz rzeki Yangtze, o której jest mowa. Tak samo szybko wpadłam na pomysł na zilustrowanie tego wiersza. Mój obrazek przedstawia znaczek pocztowy z rzeką spowitą mgłą. Podmiot liryczny opisuje trudności związane z miłością do ukochanej mieszkającej bardzo daleko. Przez to uznałam, że znaczek pocztowy będzie się kojarzył z wysyłaniem listów miłosnych.”

Michalina Śliwińska z klasy 2 pre DP zaprezentuje wiersz amerykańskiej poetki Sary Teasdale.  Poetka tworzyła na początku wieku XX.  Za tomik poezji „Love Songs” otrzymała w 1918 roku nagrodę Pulitzera.

Kacper Szymczak z klasy siódmej przedstawi wiersz Zbigniewa Herberta „Pan Cogito czyta gazetę”.  Wiersz pochodzi z piątego tomiku Zbigniewa Herberta „ Pan Cogito” z roku 1974. Zapraszamy również do posłuchania pieśni Fryderyka Chopina „Piosnki Litewskiej” w interpretacji naszej nauczycielki muzyki Magdaleny Skawińskiej. Słowa, według tekstu pieśni ludowej, napisał Ludwik Osiński.

Galeria:

Share