ul. Zbierska 5
00-745 Warszawa (Mokotów)
Liceum
Koordynator DP
tel.: +48 22 852 31 10
tel.: +48 798 731 464

Gazeta Monneta #6

Drodzy Czytelnicy! 

​Na okładce Gazety Monneta spomiędzy ram wyłaniają się czerwone postaci. Stoi przed nami kobieta z dzieckiem i jej lustrzane odbicie. Wszystko w formie ukraińskiej wycinanki. Jest to tradycyjna sztuka ludowa, która pojawiła się w Ukrainie w połowie XIX wieku. Początkowo była elementem zdobień wiejskich chat.  

Co widzimy patrząc na te postaci w czerwieni? Widać smutek, przygnębienie, może zmęczenie. Dziecko wtula się w mamę, a ta patrzy z wyrazem cierpienia na twarzy. To budzi pewne skojarzenie z niedawno oglądanym przeze mnie finałem konkursu piosenki Eurowizji. Konkurs ten wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra ze swoim utworem „Stefania”. To piosenka o  matce jednego z członków zespołu. Ten utwór także stał się alegorią ukraińskiej matki. Matki cierpiącej, tęskniącej, bolejącej.  

Ale Ukraina to nie tylko cierpienie. Ukraina to radość śpiewania i tańczenia, pyszna kuchnia, zjawiskowe zabytki. To bogata historia, poczucie humoru i utalentowani naukowcy. I wreszcie, ci zdolni, pełni energii młodzi ludzie.

Do naszej szkoły też niedawno zawitały nowe osoby z Ukrainy. Mam przyjemność uczyć dwie nowe uczennice. Są obie bardzo pracowite i zdolne. Zachwycam się nimi i cieszę, że udało się im znaleźć w Monnecie bezpieczną przystań. I bardzo pragnę, aby jak najszybciej mogły wrócić do swoich własnych, pięknych miast. 

Najnowszy numer Gazety Monneta poświęcamy w dużej części naszemu wspaniałemu i dzielnemu sąsiadowi – Ukrainie. Oprócz tematu ukraińskiego znajdziecie Państwo  w tym numerze dużą porcję literatury i nauki. Nasi uczniowie nie stronią też od tematów psychologicznych i sportowych. Jest też szczypta słońca i plaży. Nareszcie lato!  

Życzę wszystkim czytelnikom Gazety Monneta wspaniałych wakacji!

Redaktor Naczelny Gazety Monneta 
Aleksander Jarnicki

Share

Recommended Posts